Az egészséges életmód 4 alappillére
1. Egészséges táplálkozás
Az egészséges étrendnek tartalmaznia kell a szervezetünk számára energiát adó tápanyagokat, fehérjéket, szénhidrátokat és különböző zsírokat. Ezen kívül elengedhetetlenek az úgynevezett energiát nem adó tápanyagok, mint például az ásványi anyagok és vitaminok. Az egészséges étkezés kulcsa a változatosság, figyeljünk, hogy ételeinket készítsük minél több nyersanyag felhasználásával, a lehető legváltozatosabb módokon. Így nagy valószínűséggel minden szükséges tápanyagot biztosítani tudunk szervezetünk optimális működéséhez. Azoknak, akik sportosabb életmódot folytatnak, kiemelt figyelmet kell fordítaniuk az elfogyasztott fehérjék minőségére, hiszen az izomsejtek fejlődésének és működésének alapja a fehérje, voltaképp a bevitt fehérje építi az izomzatot. A legjobb fehérjeforrások: savó (a tej fontos összetevője), tonhal, csirke, kaviár, tojás, szójabab, tofu, sajt, sütőtök, görögdinnye. Vegetáriánusok számára is fogyasztható fehérjeforrások a különféle tejtermékek. Egy liter tej például ~30 gramm fehérjét tartalmaz, fél csésze túró pedig ~14 grammot.
2. Sport, mozgás
Itt nem arra gondolunk, hogy minden nap menj le edzeni. Mozgás lehet a napi séta, az egyszerűen, otthon végezhető gyakorlatok, de egyszerű jógagyakorlatokat is végezhetünk, akár a tévé előtt is. A lényeg, hogy legalább napi 30 percet mozogjunk, ez bizonyítottan számos betegség kialakulásának esélyét csökkenti. A rendszeres mozgás élettani hatásairól számos tanulmány született már, többek közt növeli a szív és a tüdő kapacitását, csökkenti a vércukorszintet, megőrzi a testsúlyt. Ráadásul a sport fokozza az endorfintermelést is, melyet a köznyelv egyszerűen boldogsághormonnak hív. Főleg a hosszabb távon folytatott, úgynevezett aerob típusú, intenzív formák szabadítanak fel rengeteg endorfint, ilyen például a futás és az úszás. Az endorfin pedig segít elnyomni a kimerültséget és a fáradtságot, és segít legyőzni a stressz érzését. A mozgás mindenki számára elengedhetetlen, fontos része a kiegyensúlyozott és egészséges életnek.
3. Megfelelő folyadékbevitel
A víz élet - tartja a mondás, és milyen igaz! A víz szinte az egyetlen olyan elem, ami nélkülözhetetlen az emberi szervezet számára és nem helyettesíthető semmi mással. Az újszülöttek testének például közel 70%-a víz, mely az évek haladtával csökken ugyan, egy felnőtt szervezetnek már csak körülbelül 60%-a, ami még így is jelentős! A víz a fő alkotórésze a sejteinknek, így a szervezet a vízhiányra sokkal érzékenyebben reagál, mint a táplálék hiányára. Például étel nélkül akár egy hónapot is kibír a szervezetünk, víz nélkül azonban 3-4 nap már végzetes lehet. Nemhiába, a víz az élet alapja! Az emberi szervezet egy átlagos napon olyan két liter vizet ad le, így nagyon fontos, hogy a folyadékbevitellel ez egyensúlyban legyen. Ideális esetben ez egy átlagos felnőtt számára két–három litert jelent egy nap. Ebbe azonban beletartozik ételeink víztartalma is, de még így is minimum másfél liter vizet ajánlott fogyasztanunk naponta.
4. Pihenés, lazítás
A pihenés fontos része életünknek, ezen belül is az alvás. Szervezetünk ekkor töltődik újra, így az egészséges életmód egyik fontos pillére, hogy megfelelő mennyiségű és minőségű alváshoz jussunk minden nap. Az amerikai Nemzeti Alvás Alapítvány, a harvardi Charles Czeisler által vezetett kutatócsoport korosztályonként így határozták meg korcsoportok szerint, hogy mennyi alvásra, pihenésre van szükségünk egy nap. Újszülöttek (0-3 hónapig) – 14-17 óra Csecsemők (4-11 hónapig) – 12-15 óra Kisgyermek (1-2 év között) – 11-14 óra Óvodáskorúak (3-6 év között) – 10-13 óra Iskoláskorúak (6-13 év között) – 9-11 óra Tinédzserek (14-17 év között) – 8-10 óra Fiatal felnőttek (18-24 év között) – 7-9 óra Felnőttek (26-64 év között) – 7-9 óra Idősek (65 felett év között) – 7-8 óra (Forrás: The Atlantic)